19 04 2013

SİZİN HİÇ BABANIZ ÖLDÜ MÜ?

SİZİN HİÇ BABANIZ ÖLDÜ MÜ? |  görsel 1

 

Sizin hiç babanız öldü mü?
Benim bir kere öldü, kör oldum.
Yıkadılar, aldılar, götürdüler.
Babamdan ummazdım bunu, kör oldum.

 

BU ŞİİR BİR YERLERDE DUYDUĞUM ZAMAN ANLAMLI VE HÜZÜNLÜ GELİRDİ. AMA BABAMI KAYBEDİNCE BU ŞİİRİN SÖZLERİ BENDE DAHA DA ANLAM KAZANDI. BUGÜN BABAMI KAYBEDİŞİMİN 24. GÜNÜ.  DUYGULARIMI HER ZAMAN YAZIYA DÖKERİM AMA GÖZYAŞLARIM MÜSAADE EDER Mİ DİYE BU ANA KADAR BEKLEDİM BELKİ DE..

Yukarıdaki resimde adam, benim babam, Kadıköy'ün ünlü Lahmancuncu ustası, Halk adam, sevecen, bonkör, helal mal kazanmak için ayaklarına kara sunan adam. İşte bu adam benim babam.. 

İLK YAZDIĞIM SATIRLAR, DUYGULARIMIN KARMAŞASIYLA YANLIŞIKLA KAYDEDE BASAMADAN KAYBOLDU. YAZIYI İKİNCİ KEZ KALEME ALIYORUM. İLK YAZDIĞIM YAZIM MI  DAHA DUYGUSALDI, BU MU BİLMİYORUM AMA DEMEK Kİ O YAZIYI YAYINLAMAMA, OKUYANLARI ÜZMEME BELKİ DE BABAM MÜSAADE ETMEDİ.

EVİMİZİN İLK YAPRAK DÖKÜMÜNÜ VERDİK. BABAMIN AYAKTA ÇINAR GİBİ ÖLÜŞÜ, ÖLÜŞÜNDEKİ GÜZELLİK BİZE İÇ HUZURU VERDİ DİYE Mİ NEDİR, ÖLÜMÜ KABULLENDİK SANKİ.

HER ZAMAN MUZİP TAVRI, DAVRANIŞLARI, MUZIR HALİYLE BİR ÇOCUK GİBİYDİ BABAM.

“YAPMA, SAKIN BABA DEME HAA” DİYEREK DEDİĞİMİZ BİR ŞEYİ MUZİP TAVRIYLA SANKİ BİZ ÖYLE BİR ŞEY DEMEMİŞİZ  GİBİ ORTAYA KOYARDI. O TARİHLERDE KIZARDIK AMA ŞİMDİ GÜLÜYOR ONU DA BİR ANI OLARAK ANLATIYORUZ. MEĞER NE KADAR DOĞRU ŞEYLERMİŞ SÖYLEDİKLERİ.

 ÖLÜMÜNDEN SONRA SÖZLERİ HEPİMİZİN AĞZINA DOLANDI.

BİRİYLE ALAY EDECEKSE, “HEEE YAAA” DİYE ANLAMLI BİR SERZENİŞTE BULUNURDU.  

BU LAFINA İNANMADIM ANLAMINDAYDI.

“MAL SAHİBİ, MÜLK SAHİBİ, HANİ BUNUN İLK SAHİBİ” ONUN YUNUS EMREDEN ALINTI YAPTIĞI ÖZLÜ SÖZLERİNDEN BİRİYDİ.

EN GÜZEL SÖZLERİNDEN BİRİ DE DİNİ SOHBETLERİNDEN BİRİNDE ZORLU BİR SORUYLA KARŞILAŞINCA, ÖZELLİKLE SORUYU SORANIN KENDİSİYLE ALAY ETTİĞİNİ ANLAYINCA SARFETTİĞİ ŞU SÖZLERDİ.

“MÜSLÜMANSAN BU ÜLKENİN İMAMI VAR ONA SOR, HRİSTİYANSAN PAPAZA SOR, YAHUDİYSEN HAHAMA SOR. BEN BASİT BİR LAHMACUNCUYUM SENİN SORUNA CEVAP VEREMEM” DEMİŞTİ.

SİGARA İÇMEMESİNİ İSTEDİĞİ BİR KİŞİYE ANLATTIĞI BİR HİKAYE VARDI Kİ ŞİMDİLERDE GÜLEREK ANIYORUM.

“BİR EŞEK TARLALARI GEZİYORMUŞ, BÜTÜN TARLALARI GEZERKEN OTLARI YEMİŞ, TÜTÜN TARLASINA GELİNCE OTLARI YEMEMİŞ,”  BU SİGARA İÇENLERE EŞEK BİLE OTUNU YEMİYOR, SİZ İÇİYORSUNUZ DEMENİN KİBAR YOLUYDU ONUN İÇİN.

 

HER ŞAKASININ ARDINDA BİR GERÇEK PAYI VARDI. ONUN İÇİN AKRABALAR, EĞER O BİRŞEYİ ŞAKAYLA SÖYLÜYORSA MUHAKKAK ARDINDA BİR GERÇEK YATIYORDUR DERDİ. ŞAKA YAPIYOR KUSURA BAKMAYIN DİYE ONU KORUMAYA ÇALIŞTIĞIMIZ KONULARDA ASLINDA O HAKLIYDI..

EN GÜZEL LAFI DA.. HALA DA BİR ÇOK ARKADAŞIMIN AĞZINDADIR. NE GÜZEL SÖYLEMİŞ DİYE. EĞER BİRİNE İKRAM YAPMAK İSTERSE, O DA AMCA YAPMA DERSE.. "OĞLUM HAYRIMA MANİ OLMA " DERDİ. BİRİNDEN BİRŞEY İSTEYECEKSE DE "HAYRINA MANİ OLMAYAYIM" YAP BAKALIM DİYE SÖYLERDİ. GEÇENGÜN ARKADAŞIM İFTAR HAZIRLARKEN BU LAFI KULLANDI. DUYGULANDIM. "BABANIN LAFI YA. HAYRIMA MANİ OLMAYIN " DEDİ.

İŞTE BÖYLE BİRİYDİ BENİM BABAM. ONU YAŞARKEN İYİ ANLAMIŞ MIYDIK BİLMİYORUM. SANKİ ÖLÜNCE DAHA ÇOK FARKINA VARDIK. BELKİ DE ÖLÜM BÖYLE BİR ŞEYDİ. BABAMIN RESMİNİN YAYINLANDIĞI KÜLÜSTÜR İSTANBUL DİYE BİR VİDEO DOLAŞIYOR YOUTUBE'LARDA.. ORADAKİ BİR KİŞİ ÖLDÜĞÜNÜ DUYUNCA, BANA ÇOK ANLAMLI BİR SÖZ SÖYLEDİ. "KADİKÖY BİR HALK ADAMINI KAYBETTİ. ONUN LAHMACUNUNU YEMEYEN ÇOCUK YOKTUR KADIKÖY'DE.. üSTELİK HİÇ PARA ALMADAN ÇOCUKLARA DAĞITIRDI" DEDİ. NE GÜZEL, NE HOŞ BİR ANI DEĞİL Mİ?

 

AİLEMİN İLK YAPRAĞI,

DÖKÜLDÜ, UÇTU GİTTİ. SENDEN KALAN DİLLERİMİZDE ŞU DUA KALDI.

“ALLAH BABAMIN ACISINI UNUTTURACAK BAŞKA ACI VERMESİN”

 

YOLUN AÇIK OLSUN BABACIĞIM,

SANA HAYIRLI EVLAT OLABİLDİYSEK NE MUTLU BANA..

NE MUTLU KARDEŞLERİME..

 

BİZE BELKİ MADDİ ÇOK BÜYÜK KATKILARIN OLMADI DİYE ÜZÜLÜYORDUN.

 

BİL Kİ KİMSEDE BULUNMAYACAK, PAHA BİÇİLMEYECEK  DEĞERLER VERDİN BİZE.

VE BEN BU DEĞERLERLE YOLUMA DEVAM EDECEĞİM, BİRGÜN BİRYERLERDE SENİNLE BULUŞUNCAYA DEK.

 

NUR İÇİNDE YAT BABACIĞIM. 

0
0
0
Yorum Yaz