12 10 2008

KELE BACIM HELE GEL DE İKİ ÇİRTİK HANEK EDEK

KELE BACIM HELE GEL DE İKİ ÇIRTIK HANEK EDEK

Her ne kadar İstanbul'da doğup büyüsekte, babamızın bile küçüklüğü İstanbul'da geçse de baba tarafından Antepli olmak bu şehre beni çekmiştir. Nereye gitsem  ANTEPLİ'nin konuşmasını hemen tanırım. Antepe gitmişliğimde çok az olsa bile akraba ilişkilerimiz kuvvetli olduğundan ve de halalarımı çok sevdiğimden onların özlü sözleri de bir tarih gibi içime işler. Babamın özlü sözleri, halalarımın özlü atasözlerini,  günlük hayatlarına işlemeleri kitap gibidir.

La yorum diye başlayan erkek konuşmaları, kele bacım gel iki hanek edek diye başlayan kadın konuşmaları hep cazip gelmiştir bana. Özellikle "Yabancı Damat" dizisini de seyretmişliğim bundandır.

 

la yorum SIZDE ANTEPLIMISINIZ etdiginiz hanekleree bakinn IKI HANEK DIYIP HÖSÜSINIZ.. AGAMMM olmyy eyleeee YAZISANIZ ANTEPLILERE UYGUNN iki hanekk EDINNN yoksaam ANTEP SIVRESINI MESGUL ETMEYINNNN... dediklerini duyar gibi oluyorum şimdi Tüm Anteplilerin. Yemeği ve şivesi meşhur Antep. Gazi kenti..    Annem bile Antepli olmamasına rağmen;

 

 

 r Antep yemekleri yapmasının ustalığıyla tanınır.

 

Bu haftanın yazısını iki antep şivesi, bir antep yemeği ile süsleyeceğim.

Leblebi koyduk tasa,doldurduk basa basa antep gizlari cok guzel,biraz boyları KISA

yaaaaaaaa yaaaaa yaaaaaaaaaaaaa yaaaaaaaa Liliiiiiiliiiiiiiiiiiiiil  liiiiiiii ( bu da antep zılgıtı işte.)

Antep'i bilen bu yaaaa nakaratının sesini iyi bilir.

 

BEGH ANAM KELEEE NAAN ÖYYLE DIYONGUNUZ (ANAM NEDEN OYLE DIYORSUNUZ)   Bu da anteplinin başkalarına içerleyişidir. Elini ağzına kapatıp da bir Beeeeh deyişi vardır ki bunu en güzel sevgili halacığım yapar. Eğer bu yazıyı bir şekilde okuyorsa ona sevgilerimi gönderiyorum.

(Yorumları okuduğumda halamın meşhur bir lafını nasıl oldu da sitene koymamışsın diye serzenişte bulunmuşlar. Doğru, halamın çok sinirli olduğu bir zamanda kullandığı bir sözdü bu.. Eşinden kalma değerli vazoyu kıran torunları için kızına dönüpte "Beeeh!.. Böyle uşak yetiştireceğinize hamam kapısında kil satsaydınız anam" diye bir kızdı. Ben oradan atıldım. " Hala ne dedin, o lafı bir daha tekrarla lütfen. Ne değişik bir laf.."  demiştim. Kızgın halam, kağıt kalemle bu sözü  not almaya çalıştığımı görünce yumuşamış, senelerce de bu laf benim lügatımda kalmıştır. Çünkü hamam kapısında kil satmak herhalde antep için biraz kötü bir durum ki; halam orada bunu belirtmek istemişti. Yazının aslen özünü oluşturan halamın bu sözünü yorumlardan gelen ikaza göre yeniledim. Teşekkürler hatırlatan Müberra'ya..)

 

İşte Antep'den size bir de yemek tarifiyle bu haftalık bu kadar.

 

 

YOĞURTLU YUVARLAMA

   M a l z e m e l e r
500 gr. pirinç
300 gr. yağsız çiğköftelik et
1 baş kurusoğan
500 gr. kemikli yada parça et
1 bardak nohut
3 bardak süzülmüş yoğurt
1 yumurta
1 yemek kaş. un
Yeteri kadar su
Yağ,nane,tuz,karabiber

 

HAZIRLANIŞI:

Pirinç yıkanıp süzgeçe konur.Soğan ince ince doğranır.et,yıkanmış pirinç,tuz ve karabiber bir kapta karıştırılıp et makinasının 1 numaralı süzeğinde çekilir.Çekildikten sonra, yuvarlanacak kıvama gelinceye kadar yoğrulur ve üzeri ıslak bir bezle örtülür.Hamurdan alınan ceviz büyüklüğündeki parça elde bir 10-15 cm. uzunluğunda bir çubuk haline getirilir.Sonra 0.5 cm. uzunluğunda minik parçalara bölünür.Bu parçalar avuçların için yuvarlanıp top haline getirilir.Tüm hamuru yuvarladıktan sonra kaynayan bir su tenceresinin üzerine oturtulmuş süzgeçe konarak fazla pişmeyecek şekilde haşlanır.Haşlanan yuvarlamalar iyice soğutulur.Diğer taraftan kemikli et nohutla pişirilir ve yuvarlamalar içine atılır.Yemeğin yoğurdu ayrı bir tencerede içine yumurta ve un konarak iyice çırpıldıktan sonra pişirilir.Kaynamaya yakın diğer malzeme yavaş yavaş yoğurdun içine konur.Bir taşım kaynadıktan sonra ocak kapatılır.Bir tavada yakılmış ve üzerine kuru nane dökülmüş yağ pişen yemeğin üzerine dökülür.Yemek servise hazırdır.

 

YIRAAAAĞĞĞĞOLA O NASI HANEK (aaa o nasıl söz) demeyin bu haftalık bu kadar. Her lafı bir atasözü olabilecek Antep halkına ve akrabalarıma buradan sevgiler. Bakalım bizim Antep'liler uyuyor mu? Bu yazımı okuyupta bir yorum yapacaklar mı çok merak ediyorum? Bu yorumu siteme istiyorum duyurulur, telefonla  yada maille değil.  

Ağam yorum biz antepliyik taman.

Sevgilerimle....

 

 

8127
0
0
Yorum Yaz