16 02 2010

KALİGRAFİ SANATI

40 YAŞ ÜSTÜ HERKES HATIRLAR. İLKOKULLARDA GÜZEL YAZI KİTAPLARI VARDI VE MUHAKKAK HER ÖĞRENCİ GÜZEL YAZIYI ÖĞRENİRDİ. SONRA ZAMANLA BU DERSLER KALDIRILDI GALİBA.. ÇOCUKLARIN YAZILARI ÇİRKİNLEŞMEYE BAŞLADI.. O TARİHLERDE KIYMETİNİ BİLEMEDİĞİM KALİGRAFİ SANATINA İLGİ DUYARAK KÜÇÜKAYASOFYA'DA İSMEK TARAFINDAN AÇILAN KALİGRAFİ KURSLARINA KATILDIM. TURİZM SERGİSİNDE ÇOCUKLARIMIN ADINI YAZDIRDIĞIM BU RESİMDEKİ BOYUTA ERİŞEBİLİRMİYİM BİLMİYORUM AMA.. HOŞ BİR SANAT.. ZEVK ALARAK DEĞERLENDİRECEĞİM BİR SANAT.

YİNE İNTERNETTEN EDİNDİĞİM BİLGİYİ SİTEME GİRENLERİN BİLGİ EDİNMESİ İÇİN YAYINLIYORUM.

Kelimenin kökeni Yunanca kallos 'güzel' ve graphos 'yazı' kelimeleridir. Süsleyerek yazı yazma sanatıdır. Çin başta olmak üzere Doğu Asya, Batı toplumlarına ait tarihleri çok eskiye dayanan bir çok kaligrafi örneği mevcuttur. İslam uygarlıklarında kaligrafi 'hat sanatı'- yabancı bir terim olan kaligrafi anlamını tam olarak karşılamıyor olsa da  adını alır.
Hüsn-ü Hat ve Kaligrafi :

Ülkemizde genellikle 'hat sanatı' ve 'kaligrafi' aynı çerçevede anılıyor olsa da aslında farklı konulardır. Temelde her ikisini de güzel yazı yazma sanatı olarak adlandırabiliriz. Fakat Hat Sanatı deyince akla ilk gelen şey; eski harflerle yazılan dini içerikli yazılardır. Osmanlı kültüründe dini motiflerin ön planda olması sebebiyle Allah ve Peygamber sevgisini göstermek amacıyla 'Hattatlar' bu sanatı kullanarak günümüze kadar ulaşan pek çok eser bırakmışlardır. Hat sanatı kalligrafiye göre çok daha fazla emek ve uğraş isteyen bir sanat dalıdır Usta-Çırak ilişksi ile bir sonraki nesillere aktarılan hat sanatı bugün için çok fazla yaygın olmamakla beraber hale bu sanatı devam ettirmeye çalışan ustalar bulunmaktadır.
Kaligrafi için ise latin harfleri kullanırak güzel yazı yazma sanatı diyebiliriz. Hat Sanatı'na göre öğrenmesi daha kolay omakla beraber iyi bir kaligrafi ustası olmak uzun zaman alabilir. Kaligrafi de amaç değişik motifler kullanarak yazıyı olduğundan farklı bir kimliğe büründürmektir. Genellikle dik ve yatay çizgilerden oluşan latin harflerini simetrik bir şekilde kağıda dökmek kaligrafinin en temel unsurlarından birisidir. Az bir zaman ve az bir kaynak ayırarak her kesimden insanın rahatlıkla öğrenebileceği bir sanat dalıdır. Ülkemizde halen pek çok kaligrafi ustası ve konuyla ilgli yazılmış pek çok kitap bulabilirsiniz.

Temel Kaideler :

Dik ve yatay çizgilerin paralel olması, bu sanatın olmazsa olmaz şartıdır. Ayrıca harflerin boyutlarının aynı oması ve yazının genel olarak simetrik görünmesi güzel bir yazı yazmak için yeterli şartlardır. Bundan sonrası hayal gücünüze kalmış...

Yazınızla Resim Yapın :

Yazı yazarken yazdığınız konuyu resim olarak ifade edebilirsiniz. Örneğin İstanbul yazıyorsanız; "İ", "T", "B" ve "L" harflerini kullanarak yazınıza bir cami görünümü verebilirsiniz veya "Sandal" kelimesi için harfleri kullanarak bir sandal görünümü oluşturabilirsiniz

 

0
0
0
Yorum Yaz