08 02 2012

HAYDARPAŞA'YA VEDAM

 İSİİstanbul'da yaşayıpta Haydarpaşa'nın görkemli ihtişamını görmeyen var mıdır? Tam 102 yıl olmuş, Burada ne hüzünlü ayrılıklar, belki de ne hüzünlü buluşmalar yaşanmış. Merdivenlerinde ne anılar birikmiştir kimbilir. Haydarpaşa denince hemen aklımıza pek çok Türk filminin unutulmaz sahneleri gelir. Hülya Koçyiğit'in elinde bavuluyla gelişi, Kadir İnanır'ın "Seni yeneceğim İstanbul diye merdivenlerde bağırışı herkesin hatırladığı nostaljik sahnelerdendir. Anadolu’dan gelip, İstanbul’a bu garın merdivenlerinde “Merhaba” derdi o zamanın ünlü oyuncuları. Tarihi Haydarpaşa Tren Garı, tüm görkemiyle İstanbul-Bağdat Demiryolu’nun başlangıç istasyonuydu. Yapımına 1906’da başlanmış, 1908’de hizmete girmişti. İki Alman mimar, Otto Ritter ve Helmuth Cuno tarafından projelendirilen bina, son dönemde tartışmalarla gündeme geldi. Yerine otel veya gökdelen yapılacağına ilişkin kararlar büyük gürültü kopardı. Ortalık biraz durulmuştu ki, 28 Kasım’da binanın çatısında yangın çıktı. Şimdilerde de bu hüzünlü yolculuğuna veda edeceğini duyunca da, yangınında bilerek çıkarıldığı duygusunu uyandırdı herkeste.

Haydarpaşa benim işe gidip gelirken kullandığım ulaşım araçlarındandı. Haydarpaşa'ya geldim mi kendimi evde hissederdim. Sanki evim gibiydi. Çünkü birazdan tren beni alacak evime ulaştıracaktı. Trene bindikten sonra o güzel sesini dinleyerek, trenin bolca ray değiştirmesini izleyerek yolculuğuma devam ederdim..

Herkeste hoş bir seda bırakan bu eşsiz mekan,  acaba otel olursa aynı duyguyu uyandırır mı bilemem. Sadece çok para sayarak güzelce bir gece geçirir parası olan. Ama o merdivenlerde fakir, zengin, genç yaşlı herkes mutluyken neden böyle bir karar alınır. Daha mı mutlu olacak insanlar. Daha mı fayda sağlayacak vatana millete bilinmez ama.. Anılarıyla hüzünlü bir veda ediş olacak biz İstanbullulara. Gurbete yolculuğun hüzünlü vedası..  Tren garında bir rutubet kokusu saracak belki, tren çuf çuf diye kalkmak için düdüğünü öttürdüğünde, peşinden bir çok yürek gidecek. Filmlerdeki gibi kimse koşmayacak trenin peşinden , Kapayacak kapısını koca çınar Haydarpaşa Garı. Ama yürekte bitmeyecek hasreti, vapurdan Kadıköy'e geçerken hüzünle bize bakacak belki de, beni niye terk ettiniz İSTANBUL'lular diye...  

0
0
0
Yorum Yaz