07 08 2011

BALKANLAR'DA 15 GÜNDE DEVR-İ ALEM

 

BALKANLARDA 15 GÜNDE DEVR-İ ALEM (4242 KM.)

Ana, babişko, kızancık ve kızçeden oluşan bir Balkan Turu

11/07/2011 - 26/07/2011

ÖNSÖZ

Balkanlar; gidilip görülünce yaşananları daha iyi anlayabileceğimiz bir yer. Sadece turistik diye nitelendirdiğimiz gezimizin, aslında atalarımızın topraklarını daha yakından tanıma fırsatı olduğunu, gezi bitince anladık. Balkanlar'ın çoğu bugünkü sınırlarımız dışında kalsa da; hemen her köşesinde Osmanlı medeniyetinin din, dil, mimari, gelenek ve görenekte yaşayan izlerine rastlayabiliyorsunuz.

11 sınır geçerek Boşnak, Türk, Hırvat ve Sırplardan oluşan bir coğrafyanın nasıl birbirine düşürüldüğünü en iyi aşağıdaki fıkra anlatır diye düşünerek gezi notlarıma başlıyorum.

“ İki Sırp, Hırvat ve Boşnak bir mekik ile uzaya gönderilirler. Mekik ay toprağına iner inmez Hırvatlar hemen bayraklarını dikerek, “Burası Hırvat toprağıdır. Çünkü önce biz geldik” derler. Boşnaklar Hırvatları sakin olmaya davet ederek: “Kavga etmeye gerek yok. Toprak yeterince geniş; hepimize yeter. Federasyon kurar, birlikte yaşarız.” Tam bu esnada bir el silah sesi gelir. Sırplardan biri, başka bir Sırpı alnının ortasından vurmuştur. Diğer Sırp silahının dumanını üfledikten sonra Boşnak ve Hırvatlara dönerek: “Burası Sırp toprağıdır. Çünkü Sırp kanı dökülmüştür.” İşte böyle boş sebeplerle bu topraklar halen patlamaya hazır bomba gibi.

Hala her Çanakkale törenlerinde dedelerini ziyarete gelen Anzakları düşününce; biz dedelerimizin topraklarını ziyaret etmekle geç mi kaldık bilinmez ama 15 günde kendi arabanızla 4242 km. katederek, bu toprakları gezmek isterseniz. İşte güzergâhımız ve anılarımız…

 http://serpilingezirehberi.blogspot.com

 

YAZIMIN DEVAMI YUKARIDAKİ SERPİLİNGEZİREHBERİ LİNKİNDE.. 

HEPSİ VE DAHA FAZLASI 

 

0
0
0
Yorum Yaz